IV PRZERWA NA CZYTANIE – relacja z wydarzenia

10 maja br. zorganizowaliśmy akcję IV PRZERWA NA CZYTANIE. 
Na czytanie przeznaczyliśmy cztery przerwy. Każda z przerw była dostosowana do organizacji pracy placówki oraz zasad bezpieczeństwa. Uczniowie mogli czytać w trzech wyznaczonych miejscach w szkole, m. in. w bibliotece, w świetlicy oraz na boisku szkolnym. Chętni uczniowie mogli wybrać  sobie dogodny termin oraz miejsce. Udział w akcji był dobrowolny. W akcji wzięli udział również nauczyciele oraz pracownicy szkoły. Podczas akcji każdy uczestnik próbował zachęć do czytania inne osoby. Za sprawą akcji wypożyczono 71 woluminów. I chociaż od akcji minęło zaledwie pięć dni, to wciąż o wydarzeniu jest głośno. Uczniowie pytają się o kolejny termin czytania. Najaktywniejsi uczniowie zostali nagrodzeni. Przed biblioteką szkolną wywieszono plakat, który tworzą nasi szkolni czytelnicy, podpisując się na nim w dowolnym miejscu.
Kontynuowaliśmy tradycję zapoczątkowaną w ubiegłym roku i wspólnie podjęliśmy się wyzwania czytelniczego, które polegało na przeczytaniu tej samej książki. Każdy uczestnik musiał przeczytać jedną stronę i podać lekturę dalej. Książka liczyła 300 stron. W ciągu jednej przerwy przeczytaliśmy 18 stron w 10 minut. Choć chętnych uczestników przybyło w tym roku, to nie pobiliśmy ubiegłorocznego rekordu – 34 strony w 10 minut. Już wiemy, że poprawimy się za rok! Uczniowie zostali nagrodzeni kolorowymi zakładkami do książek oraz pamiątkowym dyplomem.
W szkolnej akcji czytelniczej wzięło udział ok. 100 osób. Bardzo dziękujemy za tak liczny odzew i udział w naszej piątkowej akcji. Spisaliście się na medal!  Podziękowania kieruję również w stronę nauczycieli, którzy w trakcie swoich dyżurów promowali swój gust czytelniczy, poprzez noszenie w widocznym miejscu wybranej przez siebie książki.
Dziękuję również uczniom, którzy spotkali się na boisku szkolnym i pokazali, że czytają i tego się nie wstydzą. Było to nietypowe spotkanie uczniowskie, podczas którego uczestnicy pokazali, że na co dzień czytają podręczniki szkolne.
Wszystkie zaplanowane działania zostały zrealizowane. Uważamy, że sam widok książki w rękach innej osoby przypomina o jej istnieniu. Naświetla nam współczesny problem – niski poziom czytelnictwa, z którym musimy się mierzyć. Słowa drukowane są istotne w naszym życiu. Czytanie wyznacza nam początek mowy oraz wzbogaca nasz język.
Zatem czytajmy książki, bo naprawdę warto!

Dodaj komentarz