Gra biblioteczna – opis działania promującego czytelnictwo w ramach projektu “Turniej Międzyplanetarny”

       W ramach projektu czytelniczego “Turnieju Międzyplanetarnego” w czasie przerw uczniowie kl.4-8 brali udział w grze o tym samy tytule. Każdy oddział klasowy tworzył jedną grupę planetarną – każda klasa stanowiła ośrodek badawczy wybranej planety i rywalizowała o I miejsce w turnieju, tzw. powrót na ziemie.

      Projekt przewidywał, że jeden oddział (planeta) musiała zebrać jak największą liczbę uczestników projekcie, a następnie wykonać zadania w prawidłowy sposób. W projekcie wzięło udział 20 osób, najwięcej osób zgłosiło się z kl.7, którzy wykonali wszystkie zadania w prawidłowy sposób, jako planeta – Jowisz. Mało brakowało, aby wygrał oddział klas 8, Saturn. Oddział kl.8 zajął II miejsce w “Turnieju międzyplanetarnym”. Trzecie miejsce ex aequo zajęła kl. 5 -Mars oraz kl.6 – Uran.

       Z obserwacji przebiegu turnieju można wywnioskować, że uczniom taka forma sprawdzania ich wiedzy i umiejętności przypadła do gustu. W związku z obostrzeniami i zachowaniem reżimu sanitarnego projekt realizowano turami, po trzy osoby zapraszano do biblioteki szkolnej. W tym czasie te osoby wykonywały wylosowane zadania. Nauczyciel odczytywał dane zadanie, a następnie uczeń miał max. 5 minut na jego wykonanie. Po wykonanym zadaniu księgozbiór podręczny użyty przez ucznia podlegał 2 dniowej kwarantannie. W przyszłości należałoby wziąć pod uwagę ograniczenia związane z używaniem księgozbioru oraz samej formy gry, może przełożenie jej do świata elektronicznego – online. Jednakże, sami uczniowie przyznawali, że wolą takie gry wykonywać stacjonarnie, a zdalnie nie byliby na tyle zmotywowani, aby wykonywać polecenia. Niektórzy z przykrością zauważali, że nie posiadają odpowiedniego księgozbioru w domu, aby podołać tym zadaniom, a korzystanie z internetu w tym celu mija się z celem projektu. Celem projektu było zainteresowanie uczniów księgozbiorem podręcznym (m.in. encyklopediami, słownikami). Forma gry umożliwiała rozwijanie umiejętności korzystania z takich źródeł informacji.

    Jestem pewna, że uczniowie z przyjemnością wezmą udział w kolejnej edycji za rok we wrześniu. Będzie to kolejna nasza tradycja w życiu biblioteki. Ogromnie cieszę się, że uczniowie chętnie angażują się w życie biblioteki, dostrzegają ją i przychodzą do niej, nie tylko po książki, ale również po wiedzę i słowa wsparcia. To bardzo ważne w dzisiejszych czasach, gdy większość czasu byliśmy zamknięci w czterech ścianach własnych domów.

Joanna Freliga

 

 

Dodaj komentarz