NOC BIBLIOTEK 2021 – projekt ogólnopolski

     Z 16 na 17 października 2021 r. zorganizowaliśmy w naszej szkole Noc Bibliotek. W tym roku w wydarzeniu wzięło udział 28 uczestników, w tym 20 uczniów i 8 absolwentów w ramach współpracy ze środowiskiem lokalnym. Od ubiegłego roku szkolnego nauczyciel bibliotekarz podkreślał,  że będzie podtrzymywać kontakt z dawnymi Pomocnikami Biblioteki, czego dowiedliśmy podczas tegorocznej Nocy Bibliotek. Ogromnie cieszymy się, że nasi Absolwenci chętnie do nas wracają, a ich rodzice wyrażają zgodę na udział w naszym szkolnym wydarzeniu.

     W ramach Nocy Bibliotek tegoroczni absolwenci opowiedzieli zainteresowanym uczniom kl.8 o swoich doświadczeniach w szkołach średnich – o liceach i technikach. Nasi przyszli absolwenci  stoją przed wyborem nowej szkoły, nie są pewni, czy aby ich wybór był tym właściwym. Z obserwacji wnioskuję, że odbycie rozmowy z absolwentami i uzyskanie odpowiedzi na nurtujące ich pytania mogą w niedalekiej przyszłości ułatwi ósmoklasistom podjęcie decyzji o swojej dalszej drodze edukacyjnej. Prawdą jest, że Noc Bibliotek „rządzi się swoimi prawami”, dlatego na potrzeby uczestników plan wydarzenia został zmodyfikowany. Z przyczyn technicznych escape room nie mógł zostać zorganizowani.

     W czasie nocy wykonaliśmy tylko część zadań zaproponowanych przez nauczyciela bibliotekarza, odbył się seans filmowy, pojawiła się gwiazda wieczoru. Projektor gwiazd stworzył niepowtarzalną atmosferę w sali gimnastycznej. Następnie nauczyciel zagrał z uczniami w grę prawda/fałsz, potem opowiedział historię grozy o pewnym pracowniku szkoły, Ryszardzie, który bardzo lubił pracować w szkole, praca w szkole była jego całym życiem i tak oto do dnia dzisiejszego stróżuje, pilnuje szkoły i przechadza się po korytarzach szkolnych. Jeśli dobrze ktoś się wsłucha, to może usłyszeć dźwięk pęku kluczy. Brzęczące klucze to znak, że dyżur się rozpoczął, a woźny nadal czuwa nad nami…

   Po opowieści o losach „dawnego pracownika szkoły”, na prośbę uczniów,  odbyło się nocne zwiedzanie szkoły. Wszyscy w ciszy próbowali wsłuchać się w przeróżne, dziwne odgłosy dobiegające z różnych miejsc w szkole, uczniowie wczuli się w atmosferę, na tyle że przez trzy godziny, w kompletnej ciszy obserwowali parter szkoły, cienie na ścianach, podłodze, szafkach i drzwiach. Większość z uczestników liczyła na spotkanie pozytywnego bohatera z opowieści – ducha woźnego Ryszarda, który czuwa nad bezpieczeństwem uczniów naszej szkoły. Pod koniec wydarzenia niektórzy uczniowie przyznali, że byli pod wrażeniem bujnej wyobraźni nauczyciela oraz trzymania słuchaczy w stałym napięciu, a przede wszystkim utrzymania przez tyle godzin powagi opowiadając historię grozy o dobrym człowieku-duchu. Tej Nocy, niczym Scrooge, uczniowie mieli możliwość uzyskania nauki płynącej z opowieści, by doceniać najdrobniejsze szczegóły w naszym życiu, pomagać innym, otworzyć oczy na istotne sprawy, których nie dostrzegamy lub udajemy, że ich nie ma. Usłyszawszy tę opowieść wszystkim uczestnikom nasuwało się na usta jedno pytanie, czy aby na pewno duch Ryszarda został wymyślony na potrzeby Nocy Bibliotek? Może jednak istnieje i brzdękając kluczami daje nam znać o swojej obecności…

    Co ciekawe, uczniowie biorący udział po raz pierwszy w wydarzeniu, nie spodziewali się, że mają w ogóle spać w szkole, więc śpiwór i poduszkę traktowali jako zbędne przedmioty, tak jakby ich nie było. Jednak, sama nazwa „Noc Bibliotek” wskazuje, że w głównej mierze chodzi o nocowanie/spanie, przeżycie tej jednej, niepowtarzalnej nocy, ten jeden raz w roku. Uczniowie również mieli możliwość przebywania w jednej z sal klasowych, w której to przygotowany był szwedzki stół oraz słuchano muzyki, bądź oglądano filmy, część uczniów wylegiwała się, odpoczywała na sali gimnastycznej i podziwiała projekcje gwiazd na suficie, około godziny czwartej uczestnicy wzięli udział w karaoke, śpiewali piosenki polskich i zagranicznych wykonawców. 

     Trzeba przyznać, że tegoroczna grupa uczestników była najwytrwalsza, nie odstępowała nauczyciela-bibliotekarza ani na krok, ale uczestnicy nie wykorzystali w pełni możliwości Nocy Bibliotek i nie odważyli się zasnąć w szkole podczas trwającego wydarzenia. Około godziny drugiej tylko nieliczna grupka osób zasnęła na sali gimnastycznej. Reszta uczestników wytrwała do godziny piątej. Do zakończenia wydarzenia w ogóle nie zasnęło sześć osób, w tym oczywiście, nauczyciel-bibliotekarz. Uczniowie towarzyszyli mu w jego „miejscówce” na schodach przy sali gimnastycznej słuchając ulubionych utworów muzycznych. O godzinie ósmej nauczyciel-bibliotekarz obudził pozostałą część uczestników. O 8:30 odbyło się śniadanie. Tak oto, Noc Bibliotek dobiegła końca. I ledwo się zakończyła, a już tegoroczni uczestnicy zapisują się na przyszły rok szkolny.  

      Podsumowując Noc Bibliotek 2021 podobała się uczniom. Uśmiech widoczny na twarzach dzieci utwierdza mnie w przekonaniu, że warto organizować takie wydarzenia, aby uczniowie mieli możliwość współpracy w grupie, żeby umieli nawiązać kontakt z innymi oraz wypowiadać się sposób kulturalny wobec rówieśników i dorosłych oraz uszanować zdanie większości.

     Joanna Freliga

Dodaj komentarz