Działania zrealizowane w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 – 2025
Dziękujemy za udział w akcji „Cegiełka czytelnicza”!
16.05.2022 r.
W ramach akcji bibliotecznej „Cegiełka czytelnicza” wzbogaciliśmy księgozbiór naszej biblioteki szkolnej. Akcja biblioteczna cieszyła się dużym zainteresowaniem. Społeczność szkolna przekazała łącznie 335 woluminów: 130 lektur oraz 260 książek młodzieżowych. Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom oraz nauczycielom za udział w naszej akcji i przekazanie „cegiełek czytelniczych”! To dzięki Wam na regałach bibliotecznych zagoszczą różnokolorowe książki. Za udział w akcji każdy uczeń otrzymał punkty dodatnie z zachowania za pracę na rzecz szkoły.
Joanna Freliga
Dzień z ciekawą książką
16.05.2022
Nie od dziś wiadomo, że książka jest najlepszym przyjacielem! Rozwija wyobraźnię, skłania do samodzielnego myślenia, wyciągania wniosków i analizowania. Czytanie to także świetny sposób na spędzanie wolnego czasu! Dzięki niemu możemy też poznać otaczający nas świat! Dzieciaki z 1 c znają wszystkie te walory książki. Dzisiaj każdy z nich przyniósł do szkoły swoją ulubioną opowieść i zareklamował ją swoim kolegom i koleżankom! Najpierw dzieci przedstawiły plakaty reklamowe, a później same czytały wybrane fragmenty. Wszyscy świetnie przygotowali się do tego zadania! Dzieciom najbardziej podobała się książka „Magiczne drzewo” oraz „O psie, który jeździł koleją”. To była wspaniała lekcja- zwłaszcza, że nie musieliśmy siedzieć w ławkach! Tym razem leżeliśmy na kocykach i puszystych podusiach! Było super! Już wiemy, że taką lekcję powtórzymy w czerwcu!
Ewa Najda
Majowe warsztaty klas trzecich
17.05.2022
„Wszystko zaczyna się od kropki”
Majowe warsztaty to już ostatnie spotkanie uczniów klas trzecich na warsztatach sztuki z cyklu Karuzela. Warsztaty poprowadzia Małgorzata Dobrucka – Edukatorka w BWA Zielona Góra i koordynatorka dostępności Galerii BWA, gdzie pracuje od 2016 roku. Prowadzi również warsztaty edukacyjne dla dzieci, młodzieży, dorosłych i osób z niepełnosprawnościami.
Motywem przewodnim zajęć była kropka/koło, a inspiracją dzieła japońskiej artystki Yayoi Kusamy. Uczniowie klas trzecich stworzyli abstrakcyjne prace z motywem kropki.
Uczestnicy tworzyli prace plastyczne pamiętając, że wszystko zaczyna się od kropki. Tworząc własne dzieła musieli uruchomić swoją wyobraźnię i wykazać się kreatywnością i pomysłem. Każda kropka była inna tak jak różny i wyjątkowy jest każdy z nas, lecz to dzięki temu powstały tak różne dzieła. Majowe zajęcia to nie tylko ciekawa praca plastyczna i film o małej Vashitii. Podczas zajęć każdy budował pewność siebie, pokonywał ograniczenia i co najważniejsze umacniał wiarę we własne siły.
Każdy z nas jest wyjątkowy i ma jakiś talent. Czasem jednak trudno nam go w sobie odkryć.
Katarzyna Wyka
W mistycznym świecie – lekcja języka polskiego w kl.5
18.05.2022
Jaka jest wasza reakcja, kiedy słyszycie słowo mitologia? „To coś ze szkoły?
O raaanyyy… nuuuda… Weź się zresetuj!!!” Albo coś w tym stylu, prawda?
Dziś na lekcji języka polskiego odwiedziliśmy Olimp. Chcieliśmy zobaczyć mieszkających tam bogów, gdyż ostatnio dużo mówiliśmy o nich na lekcjach języka polskiego i historii. Na boskiej górze spotkaliśmy Zeusa, Herę, Afrodytę, Aresa, Atenę, Artemidę, Hadesa i wielu innych. Bogowie poczęstowali nas ambrozją. To nie była nudna lekcja. Wróciliśmy szczęśliwi. Oby więcej takich lekcji.
Beata Ejma
Konkurs recytatorski pod hasłem „Romantyzm”
19.05.2022
„Twój szczęśliwy numerek książki” – akcja promująca czytelnictwo już za nami!
20.05.2022
Od 17 maja do 20 maja br. zorganizowaliśmy „Twój szczęśliwy numerek” – wydarzenie promujące czytelnictwo w naszej bibliotece. Akcja polegała na odnalezieniu numeru książki wśród wypożyczonych woluminów. Czytelnik posiadający książkę z wylosowanym numerem z naszej biblioteki mógł otrzymać babeczkę. Z przykrością informuję, że niewielu uczniów sprawdziło numery książek wypożyczonych z naszej biblioteki. Mimo, że akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem społeczności szkolnej, to tak właściwie tylko trzy osoby przyszły okazać książkę ze „szczęśliwym numerkiem”.
Joanna Freliga
Zaświadczenie za zrealizowanie zabawy edukacyjnej „Miasta,Miasta”
24.05.2022
Z przyjemnością informujemy, że nasza placówka otrzymała zaświadczenie potwierdzające realizację działań w ramach zabawy edukacyjnej „Miasta, Miasta” w ramach obchodów XIX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek 2022, której organizatorem była Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim.

31.05.2022
Na przełomie maja i czerwca br. uczniowie klas starszych czytali uczniom klas młodszych w ramach bibliotecznej akcji „Godzinka dla książki” – starsi czytają młodszym. W akcji wzięli udział uczniowie z klasy 6a: Milan Matowski, Marika Matowska, Rozerin Tasman, Martyna Wochniak, Nikola Skora oraz z klasy 8b: Julia Kołodziejczak, Klaudia Kozub i Julia Freliga z klasy 8c. Bardzo dziękujemy za udział w akcji promującej czytelnictwo.
Joanna Freliga
Przypominamy o zwrocie księgozbioru!
01.06.2022
Uprzejmie prosimy o zwrot księgozbioru wypożyczonego z biblioteki szkolnej, w tym lektur szkolnych do 06.06.2022 r..
Uczniowie będą mieli możliwość wypożyczenia książek na wakacje 3 dni przed zakończeniem roku szkolnego.
Joanna Freliga
„Wierszolandia”
02.06.2022
W poniedziałek 30 maja nastąpiło rozstrzygnięcie Konkursu Recytatorskiego Klas 3 „Wierszolandia”. Uczniowie recytowali wiersze Jacka Cudnego i Mariusza Szwondera. Laureatkami zostały: Oliwia Mucharzewski z kl. 3a i Barbara Bruździńska z kl. 3b. Obie dziewczynki zaprezentowały wiersz „Figura” Jacka Cudnego. Gratulujemy!
Małgorzata Giżycka
Wyróżnienie w konkursie „Znana, bliska…Konopnicka” dla Ireny Bobin z klasy 4a.
05.06.2022
Z okazji Roku Marii Konopnickiej (23 maja tego roku przypadała 180. rocznica urodzin Marii Konopnickiej) Biblioteka Pedagogiczna w Gorzowie Wielkopolskim zorganizowała konkurs, pod patronatami honorowymi Pani Marszałek Województwa Lubuskiego oraz Lubuskiego Kuratora Oświaty, zatytułowany „Znana, bliska…Konopnicka”, w którym wzięły udział cztery uczennice z klasy 4a: Irena Bobin, Julia Czabara, Julia Suchocka i Dominika Szarzyńska. Zadanie konkursowe polegało na przepisaniu wybranego wiersza Marii Konopnickiej na specjalnej papeterii oraz zilustrowanie go. Jury miało trudne zadanie, ponieważ zgłoszono około 100 prac zw szkół z całego województwa lubuskiego. Miło mi poinformować, że praca Ireny Bobin z klasy 4a (wiersz pt. „Stefek Burczymucha”) została wyróżniona. Serdecznie gratuluję Irenie! Wszystkie prace konkursowe można podziwiać na wystawie w Bibliotece Pedagogicznej.
Link do wpisu na stronie Biblioteki Pedagogicznej: „Znana, bliska…Konopnicka” konkurs – pod patronatami honorowymi Pani Marszałek Województwa Lubuskiego oraz Lubuskiego Kuratora Oświaty – rozstrzygnięty! – Wojewódzki Ośrodek Metodyczny w Gorzowie Wielkopolskim (womgorz.edu.pl)
Justyna Boboń
„Żywa okładka książki” kl.4-6 – wyniki konkursu
07.06.2022
I miejsce – Kacper Jajdelski kl.5c
II miejsce – Oskar Pawłowski kl.7c
- I miejsce – Kacper Jajdelski kl.5c
- II miejsce = Oskar Pawłowski
„Żywa okładka książki” kl.1-3 – wyniki konkursu
07.06.2022
- I miejsce – Maja Mosiołek kl.1a
- I miejsce – Stanisław Modrzewski kl.1b
Limeryk II
Pewien turysta z pięknego Gorzowa,
wybrał się do równie pięknego Krakowa,
zobaczył tam groźnego smoka,
i w nocy nie zmrużył oka.
A okazało się, że to była krowa.
Serdecznie gratulujemy!
„Najciekawszy limeryk” kl.1-3 – wyniki konkursu
07.06.2022
I miejsce – Stanisław Modrzewski kl.1b
- I miejsce – Stanisław Modrzewski kl.1b
- II miejsce – Emilia Mazurczyk kl.1c
- III miejsce – Milena Mazurczyk kl.2a
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!
Wyniki konkursu – okładka mojej ulubionej lektury obowiązkowej
10.06.2022r.
W ostatnim czasie uczniowie klas 7-8 wzięli udział w konkursie plastycznym, który polegał na wykonaniu okładki nawiązującej do tematu wybranej lektury obowiązkowej . Każda praca musiała zawierać 5 elementów graficznych ściśle związanych treścią danego utworu. Wszystkie prace uczniowie rysowali w szkole w obecności nauczyciela.
Wyniki konkursu :
1 miejsce – Amelia Stradało , kl. 8b
2 miejsce – Amelia Kuźbicka, kl. 8b
3. miejsce – Maja Szurkało, kl. 7a
Wyróżnienia:
– Nikola Noak , kl. 8c
– Aleksandra Szwed, kl. 8b
– Szymon Lochert, kl.8b
Wszystkie wymienione osoby otrzymały dyplomy i nagrody rzeczowe.
Prace można zobaczyć w bibliotece szkolnej.
Dorota Wawrzyn
Powtórka z Mickiewicza – warsztaty terenowe
13.06.2022
Uczniowie klasy 7a powtarzali wiadomości o Mickiewiczu i jego utworach, biorąc udział w warsztatach terenowych. Zadania, które wykonywali, były nie tylko ciekawe, ale też usystematyzowały wiedzę o „Panu Tadeuszu” i „Dziadach cz. II”. Najciekawsza była dla uczniów sonda uliczna. Należało spytać przypadkowych przechodniów o twórczość naszego wieszcza narodowego i okazało się, że był z tym problem. Nie wszyscy potrafili odpowiedzieć na, wydawałoby się proste, pytanie.
Joanna Przybyszewska
Gdzie jest Mickiewicz? Warsztaty terenowe w 7c
16.06.2022
Tuż przed długim weekendem uczniowie klasy 7c uczestniczyli w warsztatach terenowych z języka polskiego. Musieli m.in. nagrać krótki filmik przedstawiający wybraną scenę z „Pana Tadeusza”, przeprowadzić sondę uliczną, rozszyfrować napis znajdujący się przy pomniku Adama Mickiewicza, przekształcić tekst „Świtezianki” na język współczesny itd. Wszyscy wykonali zadania perfekcyjnie i swoim zaangażowaniem pokazali, że warto dla nich organizować tego typu wyjścia.
Joanna Przybyszewska
„Czytanie jest podróżą” – hasło biblioteki na rok szkolny 22/23
05.09.2022
Zainspirowani pomysłem redakcji czasopisma „Biblioteka w szkole” 5 września 2022 r. wykorzystaliśmy w naszej placówce „Bilet powrotny do biblioteki”. Pomocnicy biblioteki z klas starszych odwiedzili uczniów klas drugich i trzecich, aby wręczyć im bilety dla czytających. Starsi przypomnieli młodszym, że czytanie jest podróżą w nieznane i książka stanowi najtańszy sposób podróży do obcych krajów, cudzych myśli i nowych słów… Póki co, akcja czytelnicza cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów oraz nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej.
Akcja potrwa do połowy października br.
Joanna Freliga
Dzień Kropki w 2 c
15.09.2022
Od kilku lat 15 września obchodzi się International Dot Day, czyli Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Uczniowie, nauczyciele, pracownicy instytucji kultury na całym świecie, organizują tego dnia wiele działań, które pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać ich mocne strony i je zaprezentować. Uczniowie 2 c od samego rana cieszyli się tym dniem! Najpierw obejrzeliśmy film stworzony na podstawie książki The Dot, którą napisał Peter Reynolds. Opowiadał on o kropce, która zmieniła świat małej Vashti i dzięki, której dziewczynka uwierzyła w siebie. Dziś kropka stała się początkiem naszych działań! Najpierw malowaliśmy kropki, które przy użyciu aplikacji Quvier ożywały i zamieniały się w kolorowe kule! A później wykorzystaliśmy kropkę do zabaw muzycznych i ruchowych! To był wspaniały i niezapomniany dzień!
Ewa Najda
„Klimat dla polskich autorów” – pierwsze spotkanie za nami!
23.09.2022
Bardzo dziękujemy naszym uczniom oraz ich rodzicom za udział we wczorajszym spotkaniu online z pisarką Małgorzatą Strzałkowską. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie z naszej szkoły: Kacper Zarychta kl.3a, Lilianna Kowalska kl.3c, Mateusz Latoszek kl.5b, Wiktor Latoszek kl.5b.
Oczywiście uczniowie biorący udział w wydarzeniu otrzymali punkty dodatnie z zachowania za popularyzację czytelnictwa.
W dalszym ciągu zapraszamy wszystkich uczniów oraz ich rodziców do wzięcia udziału w kolejnym spotkaniu online, które odbędzie się 29 września br.
Joanna Freliga
Europejski Dzień Języków
27.09.2022
Z okazji Europejskiego Dnia Języków, który miał miejsce 26 września, nauczyciele językowcy zorganizowali:
Konkurs na wierszyk lub piosenkę angielską:
1. Maja Mosiołek – 2A
2. Ania Górny – 3B
3. Marcel Szkudlarek – 3C
Rafał Zelek
„Serce czytelnika” – wyniki konkursu
28.09.2022
- Milena Mazurczyk kl.3a w kategorii kl. I – III
- Sara Cudzich kl.5c w kategorii kl.IV-VI
- Monika Nowak kl.8b kl.VII-VIII
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!
„BIEG SERC” za nami!
28.09.2022
W dn. 28 września br. odbył się „Bieg serc” w ramach akcji ogólnopolskiej „Czytamy z sercem”. W akcji wzięło udział trzydziestu uczniów.
Bardzo dziękujemy za włączenie się w akcję.
Joanna Freliga
„Czytamy z sercem” – akcja ogólnopolska w Dniu Głośnego Czytania
29.09.2022
Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami w Dzień Głośnego Czytania organizowaliśmy w naszej placówce akcję „Czytamy z sercem”. W tym celu odwiedziliśmy świetlicę szkolną, w której po głośnym odczytaniu fragmentów tekstów zaproponowanych przez organizatorów akcji przeszliśmy do realizacji zadań grupowych. Dwie grupy musiały ułożyć serce z wyciętych kawałków lub puzzli. W tym czasie trzecia grupa zapoznawała się z budową serca, a po otrzymaniu gotowego schematu serca nakleili na nim w odpowiednich miejscach nazwy poszczególnych części serca. Uważamy, że zajęcia przypadły uczniom do gustu, wszyscy zaangażowali się w pracę na lekcji, prowadzili rozmowy na temat chorób sercowo-naczyniowych, które występują w ich rodzinach. Zajęcia uzmysłowiły uczniom, że serce to bardzo ważny narząd, o który codziennie powinniśmy dbać poprzez prowadzenie aktywnego życia.
Joanna Freliga
Spotkanie autorskie online z Wojciechem Widłakiem
29.09.2022
W ramach akcji ogólnopolskiej „Czytamy z sercem” mieliśmy możliwość uczestniczyć w spotkaniu autorskim z panem Wojciechem Widłakiem. Podczas spotkanie pisarz zaprezentował książkę swojego autorstwa pt. „Dwa serca anioła”. Uczniowie z ogromnym zaciekawieniem słuchali wystąpienia pisarza. Dzisiejszy dzień uważamy za bardzo udany i pozytywnie zakręcony na punkcie czytelnictwa.
Joanna Freliga
Dzień Głośnego Czytania w świetlicy szkolnej
29.09.2022
W dniu dzisiejszym obchodziliśmy Dzień Głośnego Czytania w świetlicy szkolnej. Chętni uczniowie z kl.7a: Nikola Skora, Marika Matowska, Milan Matowski czytali świetliczakom wybrane fragmenty poświęcone sercu. Z tego miejsca bardzo dziękujemy uczniom za zaangażowanie w życie szkoły.
Joanna Freliga
Julita Zamłynna
Drugie spotkanie online z pisarką za nami!
30.09.2022
29 września br. odbyło się kolejne spotkanie online z cyklu „Klimat dla polskich pisarzy” organizowanych przez Fundację „Cała Polska czyta dzieciom”. Gościem specjalnym była pani Asia Olejarczyk, która przybliżyła uczniom fabułę jednej ze swoich książek zatytułowanej „Yeti, w którego nikt nie wierzył”. Książka pani Olejarczyk została nominowana do Złotej Dwudziestki najlepszych książek dla dzieci wydanych w XXI wieku. I tym razem wśród widzów transmisji na żywo znaleźli się nasi uczniowie m.in: Lena Kamińska 1b, Karol Kamiński 1b, Kacper Zarychta kl.3a, Franciszek Matusiak kl.5a, Maja Michalska kl.4a, Jakub Waldon kl.4a, Mateusz Latoszek kl.5b, Wiktor Latoszek kl.5b, Jan Wojnarski kl.4a.
Bardzo dziękujemy za udział w spotkaniu!
I z całego serca polecamy spotkania online z pisarzami!
Joanna Freliga
Akcja Gimnastyczny Regał
30.09.2022
Serdecznie zapraszamy małych i dużych czytelników naszej biblioteki szkolnej do wzięcia udziału w akcji „Gimnastyczny Regał”, której organizatorem jest Filia nr 7 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim.
Postępujcie zgodnie z zasadami zamieszczonymi na plakacie. Zdjęcie możecie wykonać w domu lub w naszej bibliotece -> tutaj.
I najważniejsze nie zapominajcie o dwóch hasztagach!
Pokażmy, że „Czwórka” nie boi się wyzwań sportowo-czytelniczych!
Uczestnicy biorący udział w akcji otrzymają punkty dodatnie z zachowania!
Powodzenia!
Informacja od organizatorów -> tutaj.
Joanna Freliga
„Misja LEGO: lektura” – wyniki konkursu
04.10.2022
w kategorii kl. I – III
- I miejsce – Antoni Szwed
- II miejsce – Stanisław Modrzewski
- III miejsce – Antoni Tylingo
wyróżnienia:
- Piotr Trojanowski
- Tymon Bandera
- Milena Mazurczyk
- Emilka Mazurczyk
w kategorii kl. IV – VI
- I miejsce – Irena Bobin
- II miejsce – Maja Bonkowska
- III miejsce – Julia Jaźwińska
- III miejsce – Karina Kamińska
wyróżnienia:
- Zuzanna Mucharzewska
- Oliwia Mucharzewska
- Sara Cudzich
- Liwia Bandera
- Jakub Majłowski
w kategorii kl. VII – VIII
- I miejsce – Hanna Nowacka
- II miejsce – Patryk Olender
- III miejsce – Oskar Pawłowski
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!
„Minecraft: lektura” – wyniki konkursu
05.10.2022
w kategorii kl. IV-VI
- I miejsce – Tymoteusz Gaweł
- II miejsce – Hubert Krynicki
- III miejsce – Jan Wojnarski
- III miejsce – Julia Czerniawska
Wyróżnienie: Tymon Tajchman
w kategorii kl. VII-VIII
- I miejsce – Patryk Olender
- II miejsce – Filip Chmielewski, Milan Matowski, Jan Malinowski, Maksymilian Gos
- III miejsce – Monika Nowak
Wyróżnienie: Nikola Skora, Wiktor Mazurek
Z przyczyn technicznych prace konkursowe zostaną opublikowane w terminie późniejszym. Od poniedziałku prace konkursowe będzie można podziwiać na tv w holu szkoły.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!
„Prześwietlamy uczniów szkoły rycerskiej…” – zajęcia biblioteczne
13.10.2022
Zgodnie z założeniami konkursu organizowanego przez Bibliotekę Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim oraz Wydawnictwo Jaguar przeprowadziliśmy lekcję biblioteczną poświęconą szkole rycerskiej oraz postawie rycerza. Nauczyciel bibliotekarz wykorzystał scenariusz lekcji Julity Pasikowskiej-Klicej (bajkochlonka.pl). Uczniowie chętnie udzielali odpowiedzi na zadawane pytania. Wyjątkowo z tej okazji podczas lekcji wykorzystaliśmy interaktywnego robota Photona, którego uczniowie musieli zaprogramować tak, aby zatrzymywał się przed właściwą cechą rycerza. W taki oto sposób stworzyliśmy obraz rycerza: szlachetnego, męskiego, odważnego, sumiennego oraz niezłomnego.
Joanna Freliga
„Biblioteczne dyktando z humorem” – wyniki konkursu
14.10.2022
I miejsce – Monika Nowak, Nikola Skora
Joanna Freliga
Wizyta przedszkolaków
12.10.2022
12 października w naszej szkole gościliśmy dzieci z Przedszkola nr 4. Nauczyciel świetlicy opowiedział grupie o swojej pracy oraz przygotował dla nich zajęcia. Dzieci zapoznały się z opowiadaniem ,,Bajka o białej krainie i czarnoksiężniku Koloruchu” oraz dowiedziały się jak łączyć ze sobą kolory, by powstały konkretne barwy. Nie zabrakło pracy plastycznej wykonanej farbami. Oprócz pobytu w świetlicy, na chwile przeniosły się do sali lekcyjnej, gdzie serdecznie zostały przywitane przez nauczyciela – Panią Julię oraz klasę 1a. Na chwile mogły poczuć się jak prawdziwi uczniowie. Pani Julia opowiedziała o różnorodnych formach zajęć, które odbywają się w klasie. Odwiedziny zakończyły się słodkim poczęstunkiem. Zadowolone buzie naszych gości sugerowały, że spotkanie się udało, a szkoła się bardzo spodobała.
Julita Zamłynna
„O dzielnym Dratewce i leniwym smoku”
17.10.2022
Małgorzata Giżycka
Podziękowanie za udział w akcji ogólnopolskiej
19.10.2022
TAJNA MISJA ZWIADOWCÓW Z „CZWÓRKI”
19.10.2022
Nieustraszeni podjęliśmy rękawicę w ramach konkursu dla bibliotekarzy i czytelników „TAJNA MISJA ZWIADOWCÓW”. Na początku października dołączyliśmy do korpusu śmiałków i wspólnie próbujemy rozwiązać próby przygotowane przez organizatorów. Przed rozpoczęciem rywalizacji zapoznaliśmy się z serią „Zwiadowców”. Międzyczasie nauczyciel bibliotekarz poinformował uczniów o zakupie nowych książek do biblioteki szkolnej w tym m.in. trzy pierwsze części z serii.
Joanna Freliga
Podziękowanie za udział w Narodowym Czytaniu
24.10.2022
Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła otrzymała podziękowanie za zorganizowanie Narodowego Czytania w roku szkolnym 2022/2023. W ramach akcji, 5 września 2022 r. w trakcie przerw uprzyjemniliśmy sobie czas czytaniem „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Ponadto na długiej przerwie podczas słuchania audiobooków delektowaliśmy się naparem herbacianym.
Bardzo dziękujemy uczniom za aktywny udział w wydarzeniu kulturalnym!
Podziękowanie dla placówki – tutaj.
Joanna Freliga
Wizyta w teatrze
28.10.2022
28 października 2022 r. uczniowie klasy 7a udali się do Miejskiego Centrum Kultury na monodram Marcina Ciężkiego pt. „Dziady cz. II” na podstawie utworu Adama Mickiewicza. Atmosfera tajemniczości i grozy świetnie oddała istotę pogańskiego święta dziadów, podczas którego wywoływano duchy. Dzięki spektaklowi uczniowie przyswoili sobie treść dramatu romantycznego oraz mieli okazję do przymierzenia kostiumów.
Marek Pawlicki
III Międzynarodowa Edycja „Przerwy na czytanie”
31.10.2022
Z przyjemnością informujemy, że w naszej szkole po raz piąty odbyła się „Przerwa na czytanie” – akcja ogólnopolska. W akcji wzięło udział 330 uczniów. Kolejny raz pobiliśmy rekord w czytaniu na przerwie. W ciągu dnia wypożyczono 106 woluminów. Ponadto również w trakcie przerw uczniowie z klas starszych rozwiązywali literackie sudoku, grali w bingo literackie oraz śpiewali karaoke. Podsumowując czytaliśmy śpiewająco!
Bardzo dziękujemy wszystkim za udział w wydarzeniu czytelniczym i zapraszamy za rok!
Joanna Freliga
NOC BIBLIOTEK 2022
31.10.2022
7 października br. odbyła się piąta Noc Bibliotek 2022 – akcja ogólnopolska w murach naszej szkoły. Tegoroczną nockę poświęciliśmy Harremu Potterowi: krzyżówka w ciemno na placu zabaw, wspólny posiłek, poszukiwanie horkruksów w budynku szkoły, seans filmowy, escape room oraz „godzina duchów”… Po nocy pełnej niezapomnianych wrażeń zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy w sobotni poranek do swoich domów.
Niewątpliwie, to dzięki uczniom biblioteka staje się pozytywną i pożądaną miejscówką w naszej szkole!
Bardzo dziękujemy rodzicom naszych uczniów za okazane zaufanie!
Joanna Freliga
Nowy księgozbiór w bibliotece szkolnej w ramach NPRCz 2.0
08.11.2022
Przyjemnością informujemy, że systematycznie wprowadzamy księgozbiór biblioteki szkolnej do systemu elektronicznego sfinansowanego ze środków Rady Rodziców. Bardzo cieszymy się, że nasza biblioteka szkolna przechodzi cyfrową metamorfozę. Co prawda, wprowadzanie całego księgozbioru biblioteki szkolnej zajmie nam sporo czasu, ale sukcesywnie będziemy otwierać się na nowe wypożyczenia. Już teraz można wypożyczać część nowego księgozbioru zakupionego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. Na tę chwilę wypożyczenia nowego księgozbioru będą odnotowywane w systemie elektronicznym przez nauczyciela-bibliotekarza, a w niedalekiej przyszłości i nasi uczniowie będą mieli kontrolę nad wypożyczanym księgozbiorem. Prosimy o cierpliwość, bo warto poczekać, aby w pełni cieszyć się możliwościami, jakie daje oprogramowanie biblioteczne.
Joanna Freliga
Zalety czytelnictwa
12.11.2022
Uczniowie klasy 4c podczas lekcji wychowawczej przygotowywali zakładki do książek. Chcieli w ten sposób, zachęceni przez bibliotekarza, włączyć się do ogólnopolskiej akcji ,,Ratownicy czytelnictwa”. Nasze zakładki zawierały hasła motywujące właśnie do czytania książek.
Renata Jaroszyńska
Z wizytą w bibliotece szkolnej
12.11.2022
10 listopada br. uczniowie klas trzecich uczęszczający do świetlicy odwiedzili bibliotekę szkolną. Podczas spotkania Pani Joanna opowiedziała o swoim zawodzie oraz omówiła cały proces drogi, jaką musi przebyć książka, aby mogła trafić na półkę biblioteki szkolnej. Uczniowie dowiedzieli się, czym jest księga inwentarzowa i jaką odgrywa rolę oraz poznali nowy program elektroniczny, który od niedawna funkcjonuje w bibliotece. Odbyła się również projekcja filmu edukacyjnego, podczas której zaprezentowane zostały etapy powstawania książki ilustrowanej. Serdecznie dziękujemy Pani Joannie za interesujące zajęcia i poświęcony czas.
Julita Zamłynna
„Psyjaciele” – spotkanie autorskie z Marcinem Koziołem
15.11.2022
W dniu 15 listopada 2022 r. na pierwszej lekcji klasy: 1b, 2b oraz 2c wzięły udział w spotkaniu autorskim w wersji online. Pan Marcin Kozioł, autor tekstów dla dzieci i młodzieży specjalnie połączył się z naszymi uczniami. Podczas spotkania autorskiego uczniowie poznali zabawne (i autentyczne) przygody uroczych psów, ale także wybitnych Polaków m.in. naszego patrona szkoły, Henryka Sienkiewicza. Spotkaniu towarzyszyła projekcja zdjęć oraz animacji przygotowana przez pisarza. Uczniowie z ogromnym zaciekawieniem słuchali autora prezentowanej książki. I tuż po zakończeniu spotkania chcieli jak najszybciej wypożyczyć książkę jego autorstwa. Z przyjemnością informujemy, że w najbliższych dniach nasza biblioteka wzbogaci się o trzy egzemplarze książki pt. „Psyjaciele”, której zakup ufunduje jeden z rodziców uczniów. Bardzo dziękujemy za włączenie się w życie biblioteki.
Joanna Freliga
„Skrzynia Władcy Piorunów” – spotkanie autorskie z Marcinem Koziołem
15.11.2022
We wtorek, 15 listopada br. na drugiej godzinie lekcyjnej ponownie spotkaliśmy się z panem Marcinem Koziołem. W spotkaniu wzięły udział klasy: 4c, 5c oraz 6b. Temat spotkania został poświęcony wynalazcy Nikoli Tesli, któremu zawdzięczamy m.in. rozpowszechnienie taniej energii elektrycznej. Bez wątpienia lekcja multimedialna z autorem przejdzie do historii! Uczniowie wysłuchali pisarza oraz zapoznali się z projekcją lekcji multimedialnej dotyczącej lektury. Podczas spotkania okazało się, że „władcą piorunów” nazywano Nikolę Teslę. Uczniów bardzo zaciekawiły losy bohaterów „Skrzyni władcy piorunów”. Dlatego z przyjemnością chcemy podkreślić, że posiadamy w zbiorach bibliotecznych lekturę „Skrzynię władcy piorunów” autorstwa Marcina Kozioła i serdecznie zachęcamy do czytania.
Joanna Freliga
„Ratownicy czytelnictwa” w klasie 4b
18.11.2022
Klasa 4b podczas lekcji wychowawczej przygotowywala zakładki do książek. Uczniowie włączyli się w ten sposób do ogólnopolskiej akcji ,,Ratownicy czytelnictwa”. Nasze zakładki były bardzo kolorowe i zawierały hasła motywujące właśnie do czytania książek.
Krystyna Zalewska
Okładki książek
28.11.2022
Uczniowie klasy 5b chętnie włączyli się w realizację zadania realizowanego przez bibliotekę szkolną w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W ramach działań uczniowie mieli możliwość zaprezentowania zarówno swoich uzdolnień plastycznych jak i wyobraźni wykonując projekt okładki do książki. Wiadomym jest, że mimo, iż nie powinniśmy oceniać książki po okładce, to właśnie okładka jest tym co w pierwszej kolejności zdobywa czytelnika, który niekoniecznie przyszedł do biblioteki czy księgarni po książkę. Okładka musi przyciągać wzrok i „mówić” do czytelnika! Tworząc okładkę, należy pamiętać o tym, aby się wyróżniała na tle innych pozycji, intrygowała, przyciągała wzrok i zachęcała do wyciągnięcia po nią ręki. Wykonane przez uczniów prace prezentowały wymyślone przez nich okładki powstałych wcześniej książek będących ich ulubionymi czy godnymi polecenia.
Agnieszka Chmurak
Rozstrzygnięcie konkursu bibliotecznego „Książki spacerujące po ulicach naszego miasta”
28.11.2022
W dniach 15.11-21.11.2022 r. odbył się konkurs „Książki spacerujące po ulicach naszego miasta” w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. W zorganizowaniu konkursu wykorzystaliśmy jedną z aplikacji internetowych – padlet, w której codziennie wieczorem publikowaliśmy fotografię przedstawiającą okładkę książki na tle pomnika znajdującego się na terenie naszego miasta. Z obserwacji wynika, że sama forma konkursu przypadła uczniom oraz ich rodzicom do gustu.
link do strony konkursu -> tutaj.
W konkursie wzięło udział dwudziestu uczestników. Czternastu z nich wygrało konkurencję. W ciągu tygodnia, w każdym dniu konkursu wskazywaliśmy nową dwójkę zwycięzców, którzy skomentowali w sposób prawidłowy zdjęcie konkursowe. Bez wątpienia nagrodzimy również punktami dodatnimi osoby aktywne, które udzieliły prawidłowych odpowiedzi, ale niestety niewystarczająco szybko, by znaleźć się w czołówce i zdobyć książkę.
Lista zwycięzców:
Wyniki z dn.15.11.2022 r. Maja Mosiołek 2a, Monika Nowak 8b – pomnik Jana Korcza
Wyniki z dn.16.11.2022 r. Milena Mazurczyk 3a, Agata Janus 7a – pomnik Bronisławy Wajs-Papuszy,
Wyniki z dn.17.11.2022 r. Antoni Szwed 2c Małgorzata Smolarek 7a – pomnik Kazimierza Furmana,
Wyniki z dn.18.11.2022 r. Żaneta Michalak 4b, Liliana Szustak 2b – ławeczka Nelly (Christy Wolf)
Wyniki z dn.19.11.2022 r. Lena Kamińska 2b, Liwia Dubowska 5b – pomnik Adama Mickiewicza
Wyniki z dn.20.11.2022 r. Karol Kamiński 1b, Marika Matowska 7a – pomnik Włodzimierza Korsaka
Wyniki z dn.21.11.2022 r. Emilia Mazurczyk 2c, Bartosz Boczkowski 8c – pomnik Jana Pawła II
Zapraszamy wszystkich zwycięzców do biblioteki szkolnej po odbiór nagród książkowych oraz dyplomów. Nagrody książkowe zostały sfinansowane ze środków w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.
Joanna Freliga
Wyniki konkursu ,,Strój bajkowy lub baśniowy”
28.11.2022
Ogłaszamy wyniki konkursu fotograficznego ,,Strój bajkowy lub baśniowy” zorganizowanego przez bibliotekę i świetlicę szkolną.
Nagrody otrzymują: Emilia Krynicka 1a, Emilia Mazurczyk 2c, Kaja Perlińska 1a, Krzysztof Grzywacz 2b, Milena Mazurczyk 3a, Stanisław Modrzewski 2b, Oliwia Mucharzewski 4a. Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie, a wyróżnionym gratulujemy. Zapraszamy po odbiór dyplomów i nagród do biblioteki szkolnej dnia 29 listopada.
- Emilia Krynicka
- Emilia Mazurczyk
- Kaja Perlińska
- Krzysztof Grzywacz
- Krzysztof Grzywacz
- Milena Mazurczyk
- Oliwia Mucharzewski
- Stanisław Modrzewski
Julita Zamłynna
Joanna Freliga

pixabay.com
„Mistrz nad mistrzami: plaga cytatów” kl.V-VIII – wyniki konkursu
29.11.2022
W związku z problemami technicznymi drugi etap konkurs nie odbył się zgodnie z planem, dlatego z przyjemnością chciałabym ogłosić, że zwycięzcami konkursu bibliotecznego „Mistrz nad mistrzami: plaga cytatów” kl. II-IV są: Maja Michalska, Milena Mazurczyk, Franciszek Matusiak oraz Krzysztof Grzywacz. Wszyscy zajęli ex aequo pierwsze miejsce. Gratuluję!
Zwycięzców serdecznie zapraszamy po odbiór nagród 30 listopada br. o godz. 11:30 do biblioteki szkolnej.
Bardzo dziękuję za udział w konkursie!
Joanna Freliga
pixabay.com
„Mistrz nad mistrzami: plaga cytatów” kl.V-VIII – wyniki konkursu
Z przyjemnością chciałabym ogłosić, że zwycięzcą konkursu bibliotecznego „Mistrz nad mistrzami: plaga cytatów” kl. V-VIII jest Irena Bobin.
Gratulujemy!
Zwyciężczynię serdecznie zapraszamy po odbiór nagrody 30 listopada br. o godz. 11:30 do biblioteki szkolnej.
Bardzo dziękuję za udział w konkursie!
Joanna Freliga
Wyjście do teatru klasy VIIIb i VIIIc
30.11.2022
Moralność pani Dulskiej – dramat Gabrieli Zapolskiej, którego prapremiera odbyła się w 1906 r. w Krakowie, a my, uczniowie klasy VIIIb i VIIIc, byliśmy na tej sztuce w naszym gorzowskim teatrze 25 listopada 2022 roku, czyli 116 lat po prapremierze. O dziwo było ciekawie, zabawnie i jakby aktualnie, pomimo upływu lat. Oczywiście po uczcie duchowej i kulturalnej wybraliśmy się na coś konkretnego dla naszych żołądków, takiego jak lody, ciacho czy zdrowy soczek. Uważamy, ze tak spędzony czas sprzyja integracji, wszak nie samą nauką żyje uczeń ósmej klasy.
Beata Ejma