Prezentacje bibliotekarzy

Bezpieczne wakacje

Wakacje to okres beztroski. Chwile, które spędzasz z najbliższymi w różnych krańcach świata. Dlatego powinieneś mieć na uwadze bezpieczeństwo swoje oraz osób przebywających w twoim otoczeniu.
—112numer alarmowy z telefonu komórkowego,
—999straż pożarna,
—998pogotowie ratunkowe,
—997 – policja,
—985  lub 601 100 300 GOPR, WOPR i TOPR.
Wszystkie podane wskazówki w załączonej prezentacji stanowią przestrogę dla Ciebie i Twoich bliskich, abyś wrócił we wrześniu cały i zdrowy do szkoły. Udanych wakacji  ;-).

Biblioterapia

Biblioterapia (ang. bibliotherapy, reading therapy) – terapia wykorzystująca książki (np. ostatnio bardzo popularne w księgarniach „Opowiadania, które leczą” przeznaczone dla dzieci różnych grup wiekowych).
Właściwy proces biblioterapii powinien przebiegać w następujących etapach: identyfikacja, katharsis, wgląd.
Są różne oddziaływania i kierunki biblioterapii:
– przygotowujące (gdy czytelnik nie miał w ręku książki – podajemy mu pozycje przyjemne i łatwe, sam wybiera odpowiednią),
– korygujące – gdy za pośrednictwem książki chcemy uzyskać właściwe zmiany w zachowaniu i postawie .
Jeśli chodzi o biblioterapię stosowaną u dzieci – to szczególne zastosowanie mają bajki terapeutyczne o różnej treści, ukierunkowane do konkretnego dziecka z konkretnym deficytem, każda bajka ma wartość moralną, kończy się morałem – który należy rozwinąć w rozmowie z dzieckiem. W pracy z człowiekiem starym (brzydko to brzmi) – najbardziej skuteczną jest biofilia – afirmacja życia w okresie dzieciństwa i młodości, skupienie się na wspomnieniach człowieka starszego, na tym co w jego życiu było dobre i przyjemne.
Jednak nie wszystkie materiały czytelnicze pozwalają uzyskać wgląd i pomagają rozwiązać indywidualne problemy. Ostrożnie należy sięgać po pozycje zachodnie z optymistycznymi tytułami, można w ten sposób utracić własne nadzieje np. na wyzdrowienie swojego dziecka – nasze realia są całkiem odmienne – i nie zawsze to, co udaje się innym – znajdzie miejsce w naszym życiu.
(źródło:Słownik pojęć z zakresu psychologii)