Ostatnia nocka biblioteczna w tym roku kalendarzowym

17 grudnia br. odbyła się ostatnia noc biblioteczna w tym roku kalendarzowym. Kończymy ten rok z przytupem. Uczniowie wzięli udział w escape room’ie o św. Mikołaju, który sprawił im nie lada trudność, ale z małymi podpowiedziami ukończyli go. Inna grupa uczestników rozwiązywała konkurs poświęcony kultywowaniu tradycji świątecznych i sprawdzający znajomość kolęd. Uczniowie musieli dopisać brakujące słowa w podanych tekstach. Około północy wszyscy usiedliśmy na jednym z korytarzy i wsłuchiwaliśmy się w dziwne odgłosy tj. kluczy, bicia serca, fletu, otwierania drzwi, oddechu (przygotowane przez nauczyciela), które rozbrzmiewały w murach naszej szkoły.

Wszyscy zaciekawieniem uczestniczyli w zwiedzaniu szkoły, chcieli spotkać bohaterów opowieści grozy, którą opowiedział im bibliotekarz. W tzw. „godzinę duchów” spotkali główną postać usłyszanej historii, odwiedziła nas zjawa p.Grażyna, która z chęcią pozowała z uczniami do zdjęć. Dopiero koło godziny 4:30 większość uczniów zasnęła w sali gimnastycznej. Pozostali uczestnicy nocy towarzyszyli nauczycielowi-bibliotekarzowi na korytarzu przed drzwiami biblioteki – niczym strażnicy literatury, jedni na materacach, inni na śpiworach, siedząc w kręgu, grali w prawda-fałsz, a najwytrwalsi opowiadali historie ze swojego życia.

Całe wydarzenie trzymało w napięciu, było dużo śmiechu i krzyków, wszystkim uczniom podobała się taka forma nocki, aczkolwiek żałowali, że odgłosy były nieprawdziwe, a usłyszana historia o woźnym Ryszardzie i Grażynie istnieje oraz pozostanie jedynie w ich wyobraźni. Na zakończenie nauczyciel pokazał uczniom w jaki sposób odgłosy zostały przygotowane i odtwarzane. Niewątpliwie wszyscy docenili starania nauczyciela, pomysłowość oraz wyobraźnię. Nawet już nad ranem oczekiwali innych historii o dziwnych, niejasnych sprawach… Chcieli, aby ten klimat grozy z nimi pozostał jak najdłużej.

Z tego miejsca bardzo dziękuję wszystkim uczestnikom. Każdy uczeń przyniósł po jednej potrawie na stół m.in. pierniczki, pierogi ruskie, pierogi z mięsem, krokiety, ciasta. Spędzaliśmy miło czas w swoim gronie ze świąteczną muzyką w tle i udekorowaną choinką, był to magiczny czas. Na zakończenie oczywiście, jak przystało na pomocników biblioteki posprzątaliśmy po sobie i pożegnaliśmy się z nadzieją, że spotkamy się już niedługo w murach szkoły.