I MIĘDZYNARODOWA PRZERWA NA CZYTANIE – relacja

05.10-07.10.2020 r. zorganizowaliśmy akcję I MIĘDZYNARODOWĄ PRZERWĘ NA CZYTANIE.

W wyznaczonym terminie, każdego dnia na czytanie przeznaczyliśmy trzy przerwy. Organizacja wydarzenia była zgodna z warunkami reżimu sanitarnego. Organizator dostosował termin oraz czas wydarzenia do pracy placówki oraz zasad bezpieczeństwa.

Uczniowie mogli czytać w dwóch wyznaczonych miejscach w szkole, m. in. w bibliotece lub w świetlicy. Wstępnie uczniowie zostali podzieleni na kilka grup czytelniczych, aby nie tworzyć skupisk oraz by wypożyczenia i spotkania czytelnicze były podyktowane konkretnej klasie. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie kl. 4b, 5a, 7a, 7b, 7c, 7d, 8a, 8b.

Udział w akcji był dobrowolny. Podczas akcji każdy uczestnik próbował zachęć do czytania inne osoby. Za sprawą akcji wypożyczono w sumie 120 woluminów. Część uczestników na tę okoliczność przyniosło swoją książkę.

I chociaż od akcji minął zaledwie jeden dzień, to wciąż o wydarzeniu jest głośno. Uczniowie pytają się o kolejny termin czytania. Najaktywniejsi uczniowie zostali nagrodzeni.

Bardzo żałujemy, że ze względów zdrowotnych oraz bezpieczeństwa nie możemy kontynuować tradycji w czytaniu tej samej książki tworząc węża czytelniczego. Nie pobijemy rekordu sprzed dwóch lat, ale najważniejsze, że wzięliśmy udział w akcji, co sprawiło nam ogromną przyjemność. Pomimo ograniczeń, w naszej akcji wzięło udział 143 osoby, to o czterdzieści osób więcej niż w zeszłym roku. Bardzo dziękujemy za tak liczny odzew i udział w naszej trzydniowej akcji.

Spisaliście się na medal!  Podziękowania kieruję również w stronę nauczycieli, którzy czytali w młodszych klasach wybrane nowości czytelnicze np. „Przygody 10 skarpetek” oraz „Czas Meteorów”.

Wszystkie zaplanowane działania zostały zrealizowane. Uważamy, że sam widok książki w rękach innej osoby przypomina o jej istnieniu oraz naświetla nam współczesny problem – niski poziom czytelnictwa, z którym musimy się mierzyć. Słowa drukowane są istotne w naszym życiu. Czytanie wyznacza nam początek mowy oraz wzbogaca nasz język.

Zatem CZYTAJMY książki, bo naprawdę warto!

Zapraszamy do udziału w kolejnych akcjach promujących czytelnictwo. Najbliższa taka akcja to konkurs „Mistrz nad Mistrzami-Plaga Cytatów” dla kl. II – VIII i oczywiście, WIRTUALNA NOC BIBLIOTEK, którą poprzedzą biblioteczne eliminacje 🙂 Będzie się działo!

W naszej bibliotece nie ma nudy, ale o tym już nasi uczniowie wiedzą i świetnie się w niej czują.